Wycena mieszkania

Wycenę mieszkania może wykonać pracownik banku lub wyznaczony rzeczoznawca majątkowy. Najczęściej spotykaną metodą wyceny mieszkania jest analiza porównawcza, która polega na porównaniu cen podobnych mieszkań z okolicy. Nie wystarczy jednak przejrzeć podobne oferty w Internecie – profesjonalny rzeczoznawca bada liczbę transakcji, które zostały zawarte w danej lokalizacji. Zawężenie obszaru, z którego pochodzą transakcje pozwala na uzyskanie dokładnego wyniku. Jeśli jednak liczba transakcji nie pozwala na wyciągnięcie średnich cenowych, należy poszerzyć obszar badania.

Dane, które dotyczą rzeczywistych cen, rzeczoznawca majątkowy pobiera z katastru. Poprzez wyszukanie transakcji podobnych nieruchomości określa przeciętną wartość metra kwadratowego. Sposób przeprowadzenia wyceny mieszkania określa rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym przy przeprowadzeniu wyceny mieszkania można zastosować metodę korygowania średniej cenowej. Do tego potrzebnych jest jednak przynajmniej kilkanaście mieszkań (minimum 11 transakcji). Można zastosować także metodę porównywania parami – zwykle stosuje się ją, w przypadkach gdy mieszkań, które mogą być porównane jest mniej.

Przy wycenie mieszkania różne cechy, w różnym stopniu wpływają na wartość nieruchomości. Warto także wiedzieć, że wycena mieszkania może w znaczny sposób różnić się od rzeczywistej wartości nieruchomości. Niektóre kwestie związane z mieszkaniem mogą nie wpływu na operat szacunkowy i nie podnoszą wartości mieszkania.

Rzeczoznawca majątkowy

Wycena nieruchomości

Wycena mieszkania

Wycena domu

Operat szacunkowy

Wycena nieruchomości komercyjnych

Wycena hoteli

Wycena nieruchomości mieszkaniowych

Wycena nieruchomości rolnych